کتاب ماه

به نام حضرت دوست

مشخصات شناسنامه‌اي كتاب :

 • نام كتاب : تكنوپولي ( تسليم فرهنگ به تكنولوژي )
 • نويسنده : پروفسور نيل پستمن ( Neil Postman )
 • مترجم : دكتر صادق طباطبايي
 • انتشارات : مؤسسه اطلاعات
 • فصل ضميمه : تحليلي بر ماجراي كتاب آيات شيطاني سلمان رشدي ( نمونه‌اي از دين‌ستيزي و شبيخون فرهنگي غرب )
 • تعداد صفحات : 420 صفحه
 • قيمت چاپ پنجم ( 1386 ) : 2800 تومان
 • شابك ( ISBN ) : 9 – 500 – 423 – 964 – 978
 • تلفن دفتر توزيع و فروش : 29993242
 • فروشگاه مركزي : 66460734 – خيابان انقلاب اسلامي ، روبروي دانشگاه تهران

" تكنوپولي " كتابي است كه به تشريح تأثيرات پيدايش تكنولوژي‌هاي جديد بر فرهنگ و دين‌گرايي مردم يك جامعه مي‌پردازد و با زبان نقد علمي و بيان مثال‌هاي تجربي گوناگون، خطر به كارگيري تكنولوژي‌هاي بدون اخلاق را در جوامع بشري به ما گوشزد مي‌كند.

نويسنده‌ي اين كتاب، پروفسور نيل پستمن، از جامعه‌شناسان صاحب‌نظر امريكايي در حوزه‌ي مسايل ارتباطات جمعي و اخلاقيات انساني ‌است كه در تمام دنيا شهرت خاصي دارد. او سال‌هاي متمادي از عمر پر منفعت خويش را به تحقيق و پژوهش در زمينه‌هاي مختلف جامعه شناسي پرداخته و آثار او كه شامل چندين كتاب و ده‌ها مقاله‌ي معتبر در سطح دنياست، به زبان هاي مختلفي ترجمه شده‌است. او نگاهي مبتني بر آمار و گزارش‌هاي مستند بر هر موضوع دارد و در دنياي غرب، او را منتقدي دانشمند كه داراي زباني صريح و آميخته با طنز است، مي‌شناسند.

طبق تعريف او از واژه‌ي تكنوپولي، معناي انحصارطلبي تكنولوژي را مي‌توان بهترين ترجمه براي اين لغت دانست و اين انحصارطلبي، زماني تجلي مي‌يابد كه تكنولوژي‌هاي جديد، جايگاهي والاتر از مقام انسان در جامعه پيدا مي‌كنند و ارزش آنها از ارزش مخترعان و صاحبان‌شان بيشتر مي‌شود !

از ديگر كتب او در همين زمينه مي توان كتاب‌هاي زير را نام برد :

 • " خودداري از انجام خدمت سربازي " : كه در آن، با نگاهي كه داراي طنزي تلخ است، عدم ميهن پرستي و دين‌گريزي جوانان امريكايي را مورد نقد قرار مي‌دهد و دلايل آن را در ظهور تكنولوژي‌هاي جديد كه جوان‌ها را به دنياي پر زرق و برق امريكا وابسته كرده‌است مي‌جويد .
 • " سرگرم كردن خودمان با مرگ " : كه در آن، به بيان زندگي‌دوستي و ميل به زنده ‌ماندن افراطي و فرار از مرگ مي‌پردازد و با تمسخر، نسبت به وقايع هر روزه‌ي دنياي بشري اظهار مي‌دارد كه ما حاضريم جان خود را فدا كنيم تا اينكه نميريم !
 • " صحبت‌هاي مسخره، صحبت‌هاي احمقانه " : كه اشاره‌اي به تفكرات غلط نظام‌ها و مكاتب بشري همانند ماركسيسم و ليبراليسم و ديگر " ايسم ها " دارد و بيان مي‌كند كه اين تفكرات بچه‌گانه، راه حلي براي نجات بشر سر درگم و بحران زده ندارند، بلكه راه حل نجات بشر امروزي، تنها يك بار درست مطالعه كردن كتاب مقدس است و بس !
 • " زندگي در عيش، مردن در خوشي " : كه در آن به تشريح روند زوال فرهنگ و افول نظام انديشه، در بستر عشرت و هوس‌راني مي‌پردازد .
 • و كتب و مقالات متعدد ديگر .

برخي سرفصل‌ها و عبارات جالب به كار رفته و تشريح شده در كتاب :

ايدز فرهنگي – طلوع ماهواره و افول فرهنگ – شبيخون فرهنگي – ارزش‌هاي مورد هجوم قرار گرفته – معصوميت به يغما رفته – تكنوكراسي و تكنوپولي – اسارت فرهنگ در دستان تكنولوژي – تكنولوژي به جاي خدا و برتر از خدا – زوال فرهنگ در بستر عشرت و هوس‌راني – تكنولوژي فوق مدرن و بدون اخلاق – طغيان اطلاعات – تكنوفيل‌ ( دلباختگان و عاشقان تكنولوژي ) – فن سالاري – چپاول انسانيت توسط ماشين و ...

بخشي از متن كتاب :

" ... پيشرفت علم و تكنولوژي نوين، براي هر چيزي كه در گذشته وجود داشت، اعم از عقايد، عادتها، سنتها و هر كليدي براي باز كردن هر قفل، عضوي جايگزين ارايه مي‌داد كه سريع‌تر، آسان‌تر و واضح‌تر بود. بدين ترتيب كه پني‌سيلين جاي دعا براي شفايافتن را گرفت، سير و سياحت به جاي گردهم‌آيي‌هاي فاميلي و ريشه‌دواني در خانواده، تلويزيون به جاي مطالعه، تأمين فوري اميال و خواسته‌ها به جاي خويشتن‌داري و قناعت، روانكاوي به جاي توبه و اجتناب از گناه، چهره‌سازي و شهرت آفريني براساس روش‌هاي علمي سنجش افكار، به جاي ارايه‌ي برنامه‌هاي عملي سياسي، جهت جلب افكار و آراي مردم به ميان آمدند. حتي براي مرگ – كه فرويد از آن به عنوان معمايي دردناك و رنج‌آور نام مي‌برد – نيز درصدد چاره‌جويي برآمده است . فعلاً اين معماي دردآفرين، از طريق طولاني‌تر كردن عمر به عقب رانده شده و شايد هم روزي با استفاده از تكنيك انجماد، براي هميشه از سر راه برداشته شود. "

نظر اينجانب در مورد كتاب :

تكنوپولي ( تسليم فرهنگ به تكنولوژي ) يا همان " شبيخون فرهنگي " از ديد بنده، از آن دست كتاب‌هايي است كه خواننده را به كنكاش در مورد خود و پيرامون خود وا‌مي‌دارد و فكر او را به نكاتي معطوف مي‌كند كه دنياي صنعتي و تكنولوژيكي امروز، مجال پرداختن به اين نكات را از انسان ربوده‌است . پس از مطالعه‌ي كتاب، اين نكته كه پيشرفت علم، چنان انسان را در مشكلات ناشي از سريع شدن جريانات زندگي غرق مي‌گرداند كه او را از خود غافل مي‌گرداند، بيش از پيش برايم روشن شد.

گرچه زياده گويي نويسنده در برخي فصول و قسمت‌ها كه البته براي تأكيد بيشتر و به دليل اهميت مطالب نيز هست، تا حدي خسته كننده به نظر مي‌رسد . تعداد صفحات بالا و كيفيت نامناسب شيرازه و جنس صفحات و جلد كتاب نيز از ديگر معايب آن به شمار مي‌آيند كه بدون شك نبايد تأثيري در سعي خواننده‌ي مشتاق براي يافتن و مطالعه‌ي كتاب داشته باشند . در ضمن، نبايد نسبت به هنرمندي جناب دكتر صادق طباطبايي در ايجاد ترجمه‌ي شيوا ، روان و رساي اين نثر بي‌توجه ماند .

خواندن اين كتاب را به تمامي عزيزاني كه نگران محو‌شدن فرهنگ انساني ، اخلاقيات اجتماعي و عادات مذهبي در زندگي روزمره‌ي انسانها هستند، توصيه مي‌كنم و اميدوارم از خواندن آن لذت برده و روح جستجوگر و كنجكاو شما كه نگران چنين مسايلي است، كمي آرامش يابد .

" و من الله التّوفيق "

محسن پاك نيّت ، دوشنبه 20 آبان 1387

Skip Navigation Links