دیسکاشن چیست ؟

                                       

                                       به نام خداوندی که مهندسی را به انسان آموخت

مردم ایران در تمام دنیا به سخنوری مشهورند . فن سخن و هنر بیان ، از گذشته های دور ، در روح و جان ما آمیخته شده و توانایی مطلق ایرانیان ، در به دست گرفتن بحث ها و برگزاری گفتگوها ، بر هیچ کس پوشیده نیست .

عوایدی که از این هدیه ی الهی نصیب ما می شود ، منجر به ارتقای قدرت تأمل و تعقل ما در مسائل می گردد که اینها از نیازهای اساسی قشر دانشجو به شمار می روند .

بزرگان بر این نکته اعتقاد راسخ دارند که " دانشجو ، جزیره ی ناشناخته ی علم است که بایستی کشف شود " و در زمان حاضر که عصر انفجار اطلاعات نام گرفته است ، و ماهیت اطلاعات نیز بر جاری بودن آن است ، ارتباطی تنگاتنگ میان دریافت و درک اطلاعات ، با جلسات بحث ، مناظره و گفتگو پدیدار گشته است .

نکته ی دیگری که در این میان از اهمیتی شگرف برخوردار است ، برتری خرد جمعی نسبت به خرد فردی است . آنگونه که ، در حل مسائل پیچیده که ذهن یک فرد ، هرچند با بهره ی هوشی بسیار بالا ، از انجام آن ناتوان می ماند ، به بحث گزاردن موضوع در میان جمعی از افراد به مراتب معمولی تر ، باعث رفع و حل و فصل مشکل می گردد .

برخی از دانشجویان رشته ی مهندسی فناوری اطلاعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند ، که در سال 1385 موفق به راهیابی به جمع علمی این واحد آموزشی شدند ، با علم به موارد ذکر شده ی پیشین ، تصمیم به برگزاری جلسات هم اندیشی و گفتمان در مورد مسائل روز دنیای IT ، در راستای ارتقای سطح علمی خویش گرفتند .

در همین راستا ، در همان هفته های ابتدایی ترم اول از سال تحصیلی 1385 ، جلسات بحث و گفتگوی فناوری اطلاعات با نام " دیسکاشن فناوری اطلاعات ( IT-Discussion ) " طرح ریزی و جلسه ی نخست آن ، در تاریخ ( 1 / 10 / 1385 ) به طور داوطلبانه و خودجوش تشکیل شد . هدف از برگزاری این جلسات ، ایجاد پایه ی اطلاعاتی و رشد تفکر تحلیلی دانشجویان در راستای شناخت دنیای فناوری اطلاعات و چالش های پیش روی آن بود .

این جلسات ، هر هفته ، با انتخاب روز و ساعت آن توسط خود دانشجویان و با رأی گیری و نظرسنجی عمومی در طول سال تحصیلی و حتی در فصل تابستان ، در دانشگاه برگزار گردید . نتایج و مباحث مطرح شده در این جلسات نیز به صورت مدون در فایلهایی ، به صورت کامپیوتری و جزوات کلاسه بندی شده ، در اختیار معاونین محترم پژوهش و آموزش دانشگاه ، شخص ریاست وقت دانشگاه ( جناب آقای دکتر کیانی ) و عموم دانشجویان قرار گرفته است که نمونه ای از آن ، تا تاریخ ( 18 / 9 / 1386 ) در سایت رسمی دیسکاشن با آدرس www.itdis.ir قابل بارگزاری است .

البته تنها مزیت شرکت در این جلسات را نمی توان ارتقای سطح علمی دانشجویان دانست ، بلکه این جلسات ، در افزایش اعتماد به نفس و خودباوری نسبت به توانایی های فردی شرکت کنندگان نیز ، تأثیر غیر قابل انکاری داشته است و ترس رویارویی آنها با مجامع علمی و شرکت در نشست ها و ایراد سخن در سخنرانی ها را از میان برده است .

دانشجویانی که از ابتدا با این جلسات همراه بوده و در بحث ها ، فعالانه شرکت داشته اند ، توانایی تولید و ارائه ی محتوا ، تأثیر گذاری بر محیط و اطرافیان و برتری محسوس دانش علمی و عمومی خود نسبت به دیگر دوستانشان را از مهمترین نتایج حضور در این جمع دوستانه و پرتلاش می دانند .

آنها ، همچنین پذیرفته اند که ماهیت دانشجو ، چیزی متفاوت از دانش آموزی است که تنها متکی به کسب علم از طریق اساتید خود است و بنابراین ، دانشجویان حاضر در این جمع ، در راه دانش اندوزی ، به کنکاش در اندیشه ها و مقالات و دنیای علم و فناوری می پردازند و  روزهای زندگی دانشجویی را در تحقیق و پژوهش و انجام پروژه های تیمی می گذرانند .

        و این است مفهوم " دیسکاشن آی تی " و فلسفه ی شکل گیری آن .

          
Skip Navigation Links